Powodzie


W tym rozdziale zajmiemy się powodziami i podtopieniami. Zdefiniujemy różnicę między nimi, opiszemy przyczyny i skutki powodzi oraz podtopień, omówimy rodzaje powodzi oraz zagrożenia, które za sobą niosą. Nie zabraknie także zasad zachowywania się podczas powodzi, czyli krótkie informacje o ewakuacji oraz o problemach z nią związanych. Opowiemy również o tym, jak zapobiegać powodziom i podtopieniom. Jeśli jesteś zainteresowany, to czytaj dalej!




Definicja powodzi



Powódź jest to przejściowe zjawisko hydrologiczne, podczas którego wody rzeczne lub morskie wzbierają w ciekach wodnych, zbiornikach lub na morzu po przekroczeniu przez wodę stanu brzegowego powodują zatopienie znacznych obszarów lądowych - dolin rzecznych, terenów nadbrzeżnych lub depresyjnych, co prowadzi do wymiernych strat społecznych i materialnych. Jest to jedna z najgroźniejszych i najbardziej niszczycielskich klęsk żywiołowych. Walka z nią jest stale aktualnym problemem ogólnoświatowym. Istniejący układ rzek oraz występująca w poszczególnych okresach roku sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna wywiera duży wpływ na występowanie powodzi.
Według (art. 9 ust.1 pkt 10 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne) - powódź to wezbranie wody w ciekach naturalnych, zbiornikach wodnych, kanałach lub na morzu, podczas którego woda po przekroczeniu stanu brzegowego zalewa doliny rzeczne albo tereny depresyjne i powoduje zagrożenia dla ludności lub mienia


Rodzaje powodzi



W Polsce możemy wyróżnić 4 rodzaje powodzi:
  • Roztopowe (występujące wiosną) – spowodowane są topnieniem śniegu i lodu, spływaniem wody z gór oraz kry
  • Opadowe (występujące przeważnie latem) – spowodowane są dużymi opadami, które przyczyniają się do nakładania się wody w rzekach
  • Zatorowe (występujące zimą) – do ich tworzenia przyczynia się powstawanie kry na rzekach
  • Sztormowe (występują zarówno jesienią jak i zimą) – powstają w wyniku występowania gwałtownego wiatru od morza i lądu, ale również mogą być spowodowane cofaniem się wody morskiej w koryta rzek


Powódź opadowa na terenie województwa podkarpackiego

Powodzie w Polsce

Mimo że zasoby wody w Polsce nie są duże i występują niedobory wody pitnej, powodzie występują tu stosunkowo często. Zazwyczaj ich skutki nie są tragiczne. Jednak od wieków dochodziło również do znacznie groźniejszych powodzi. Pierwsze wzmianki o nich dotyczą X wieku i zostały spisane przez Jana Długosza: "Zdarzały się tego czasu liczne i długotrwałe wylewy (…) Te ciągłe ulewy i powodzie nie tylko w Polsce, ale i w okolicznych krajach wielkie poczyniły szkody, zatopiwszy całą niemal Ziemię (...) z rzek tak gwałtownie powstały wylewy wód.”

Największa powódź czasów międzywojennych nastąpiła latem 1934 roku. Była spowodowana ogromnymi opadami w południowej części kraju. Wtedy też został osiągnięty rekord ilości opadów w ciągu doby (225mm w Hali Gąsienicowej). W wyniku tej powodzi zginęło 55 osób. Uszkodzonych lub zniszczonych zostało ponad 22 tysiące budynków.

W 1979 roku, zimą, wystąpiły bardzo duże opady śniegu. Wczesną wiosną rosnąca temperatura doprowadziła do odwilży. Ogromne ilości śniegu roztopiły się, przez co zostało zalanych wiele terenów, m.in. w województwie mazowieckim.


Powódź w 1979 roku w Rybienku Leśnym (Wyszków). Mieszkańcy przemieszczają się na łódkach.


Najbardziej dotkliwa dla Polaków okazała się powódź tysiąclecia, która miała miejsce latem 1997 roku. Zostały nią objęte tereny południowej Polski (m. in. miasta takie jak Wrocław, Opole, Kłodzko), a także pewne obszary Czech, Niemiec, Słowacji i Austrii. W sumie zginęło podczas tej powodzi 114 osób, w tym 56 w Polsce. Szkody materialne zostały oszacowane na koszt około 4,5 miliarda dolarów, z czego 3,5 miliarda dotyczyło Polski. Przyczyną tej powodzi były obfite opady deszczu powodujące zwiększanie poziomu wody w rzekach. Od czasów tej powodzi zaczęto zwracać większą uwagę na problem budowania domów na terenach zalewowych oraz regulację rzek.
Zalane podczas powodzi tysiąclecia domy we Wrocławiu.

Kolejna groźna powódź wystąpiła w 2010 roku. Pierwsza fala powodziowa pojawiła się w drugiej połowie maja, a druga fala na początku czerwca. Objęła nie tylko Polskę, lecz także inne kraje Europy Środkowej, m.in. Czechy, Słowację, Węgry oraz Ukrainę. Spośród 37 ofiar śmiertelnych aż 25 zginęło w Polsce. Ponadto kilkadziesiąt osób zostało rannych. Poziom wody w rzekach niekiedy (np. w Krakowie) przekraczał poziom zanotowany podczas powodzi tysiąclecia. W wyniku obfitych opadów deszczu znacznie podniósł się poziom wody w dorzeczu Wisły w południowej części Polski. Szkody dotyczyły przede wszystkim województwa małopolskiego i podkarpackiego. Zalany został m.in. Kraków, Sandomierz i Oświęcim. Zagrożenie powstało także na Odrze. Fala powodziowa dotarła także na obszary położone na północy Polski. W Warszawie poziom wody w Wiśle znacznie się podniósł. Fala utrzymywała się bardzo długo, co dodatkowo zwiększyło prawdopodobieństwo przerwania wałów.

Warszawa, okolice Mostu Poniatowskiego. Mieszkańcy przychodzą nad Wisłę, by zobaczyć
niespotykany od dawna wysoki stan wód. fot. Julia Jaskólska

Warszawa. Tereny potencjalnie zagrożone zalaniem w przypadku przerwania wałów.




Przyczyny powodzi





Powodzie można podzielić na typy:

  •  opadowe – których przyczyną są duże opady naturalne



  •  roztopowe – których przyczyną jest gwałtowne topnienie śniegu



  • zimowe – których przyczyną jest nasilenie niektórych zjawisk lodowacenia (np. zamarzanie rzek zwiększa ciśnienie wody)


  •  sztormowe – których przyczyną są silne wiatry, sztormy występujące na zalewach i wybrzeżach



Mniej oficjalnym podziałem jest podział ze względu na przyczyny naturalne i przyczyny nie naturalne do naturalnych należy np. wylewanie rzek w miejscach nie zabezpieczonych oraz silne sztormy morskie, a w konsekwencji wielkie fale zalewające wybrzeża. Nie naturalne to takie w których przyczyną jest człowiek np. zaniedbanie tam czy wałów przeciwpowodziowych.

Przerwanie tamy






Podział terenów zalewowych


Fragment art. 79 ustawy o prawie wodnym:

Dla potrzeb planowania ochrony przed powodzią dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej, dokonuje podziału obszarów na:


  1. Obszary wymagające ochrony przed zalaniem z uwagi na ich zagospodarowanie, wartość gospodarczą lub kulturową.
  2. Obszary służące przepuszczeniu wód powodziowych, zwane dalej „obszarami bezpośredniego zagrożenia powodzią".
  3. Obszary potencjalnego zagrożenia powodzią.

Istnieje również podział na 3 strefy:

  • Strefa I – brak szans na ratunek ludności, bezwzględna konieczność ewakuacji.
  • Strefa II – istnieje szansa na ratunek, jednak ewakuacja jest wciąż konieczna.
  • Strefa III – szansa na uratowanie nie tylko ludności, lecz także dobytku, ewakuacja nie zawsze jest konieczna.





Zagrożenia spowodowane powodzią



Nadejście powodzi wiąże się z powstawaniem wielu zagrożeń dla ludzi jak i dla środowiska. Możemy zauważyć nie tylko zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi znajdujących się na terenie objętym powodzią, ale również materialne – takie jak zniszczenie domów i budynków gospodarczych. Osoby poszkodowane często tracą w ten sposób cały dorobek swojego życia. Jednym z głównych problemów podczas powodzi jest brak wody pitnej oraz przydatnych do spożycia produktów żywnościowych. Zwykle podczas powodzi następuje skażenie środowiska – zwierząt oraz płodów rolnych.



Zachowanie podczas powodzi


  •  ewakuacja ludzi i mienia

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO EWAKUACJI:
  • poznać sygnały informacyjne o zagrożeniu
  • przygotować się do ewakuacji (zabrać najpotrzebniejsze rzeczy)
  • przygotować obiekt pływający 
  • przenieść rzeczy wartościowe na wyższe kondygnacje
  • jak najlepiej zabezpieczyć budynek
  • odłączyć media (prąd, gaz, woda)
Wyróżniamy 2 rodzaje ewakuacji (łac. evacuatio – opróżnianie; znikanie) – przemieszczenia ludności z miejsca zagrożonego niebezpieczeństwem w miejsce bezpieczne:
  • planową, czyli jak sama nazwa mówi: zaplanowaną zawczasu. Przygotowuje się ją w czasie, w którym nie ma zagrożenia, a realizuje w sytuacjach wystąpienia symptomów zagrożenia.
  • doraźną, czyli bezzwłocznej. Polega ona na natychmiastowym przemieszczeniu ludności z miejsca zagrożenia w miejsce bezpieczne.

Ochrona ludności podczas powodzi należy do zadań administracji rządowej i organów gminy. Akcją przeciwpowodziową podczas występujących zagrożeń kierują komitety przeciwpowodziowe: Główny Komitet Przeciwpowodziowy i Wojewdzkie Komitety Przeciwpowodziowe oraz powoływane przez wojewodę w drodze zarządzeń Gminne i Zakładowe Komitety Przeciwpowodziowe.

Podczas powodzi należy słuchać informacji i komunikatów, dotyczących ewakuacji podawanych w telewizji oraz w radiu.

Gdy powódź jest blisko:
  • analizować komunikaty z telewizji czy z radia,
  • zalać wodą piwnice,
  • przeprowadzić zwierzęta w bezpieczne miejsce,
  • udać się na wyższe kondygnacje

Po sygnale ewakuacji:
  • nie panikować!
  • zabrać najpotrzebniejsze rzeczy,
  • wyłączyć media (prąd, woda, gaz)
Akcja ratunkowa w czasie powodzi jest prowadzona w każdych warunkach, niezależnie od pory roku i doby tak długo, jak długo istnieje szansa ocalenia życia ludzi i zabezpieczenia ich dobytku na zalanych terenach.

„Prokuratura w Sandomierzu zbada czy ewakuację mieszkańców przeprowadzono w sposób prawidłowy” tak pisze „Fakt” o powodziach w Sandomierzu z 2010 roku. Były pogłoski, że ewakuacja w tamtych terenach została poprowadzona niewłaściwie. (http://www.fakt.pl/Prokuratura-zbada-ewakuacje-w-czasie-powodzi,artykuly,75825,1.html)
Ewakuacje ludności i inwentarza żywego, czyli zwierząt zarządza przewodniczący Komitetu Przeciwpowodziowego. Ewakuacja jest prowadzona przez wyspecjalizowane siły (często są to strażacy lub straż miejska), wyposażone w odpowiedni sprzęt transportowy i środki pływające.
Ewakuacja lub samoewakuacja jest absolutnie
bezwzględną (!!!) koniecznością dla ludności zamieszkałej w I i II strefie zagrożenia powodziowego.

„Wisła nie daje za wygraną. Na Mazowszu ze swoich domów muszą uciekać mieszkańcy 25 miejscowości pod Płockiem” – tak brzmiał nagłówek artykułu z gazety „Fakt”. Artykuł dotyczył groźnej powodzi z 2010 roku(http://www.fakt.pl/Powodz-Znowu-ewakuacja-na-Mazowszu,artykuly,72735,1.html)

Każda rodzina powinna być wyposażona podczas klęsk żywiołowych, czyli także podczas powodzi w:

  • żywność: mięso, owoce i warzywa w puszkach; puszkowane soki, mleko i zupy; cukier, sól i przyprawy; wysokokaloryczne pożywienie (witaminy, słodycze, żywność dla niemowląt i ludzi starszych, krakersy, suchary, ekstrakty kawy i herbaty) - zapas na okres 3-5 dni przechowywać w chłodnym i suchym miejscu;
  • wodę: wodę należy zgromadzić najlepiej w plastikowych pojemnikach w ilości 4-5 litrów na osobę na okres 3-5 dni, wliczając wodę do utrzymania podstawowych zasad higieny (woda powinna być odkażona, np. wybielaczem do prania o stężeniu 5,25 % w ilości 1 kropla na litr wody);
  • odzież i rzeczy do spania: każdy domownik powinien posiadać jedną zmianę bielizny, odzieży i butów, a dodatkowo okrycie przeciwdeszczowe, ciepłą bieliznę, koc lub śpiwór;
  • apteczkę pierwszej pomocy: gaza; sterylne bandaże, w tym elastyczne; taśmy przylepne; nożyczki; chusta; termometr; środki aseptyczne, środki przeciwbólowe, aspirynę, środki przeczyszczające, węgiel aktywowany; mydło; rękawice gumowe oraz zapas lekarstw na przewlekłe choroby członków rodziny;
  • przybory i narzędzia: turystyczny zestaw do gotowania, radio na baterie, latarki, zapasowe baterie, nóż wieloczynnościowy, zapałki, przybory do pisania, gwizdek, przybory do higieny, plastikowe pojemniki, papier toaletowy, przybory do szycia - zestaw powinien być spakowany i gotowy do zabrania”(z http://www.poronin.pl/?strona,menu,pol,glowna,0,0,1623,ewakuacja_ludzi,_zwierzat_i_mienia,ant.html)


  •  ewakuacja zwierząt i mienia

EWAKUACJA ZWIERZĄT – ZDJECIA:
„Przelęknione, ale nieopuszczane przez właścicieli, którzy wolą zapewnić im schronienie niż sami ewakuować się w bezpieczne miejsce. Strażacy w różnych rejonach Polski wyławiają z wody psy próbujące znaleźć choćby skrawek lądu. Z zatopionych stajni, obór, chlewików wydostają przerażone konie, bydło, świnie. Zwierzęta ewakuują częściej niż powodzian, bo ludzie zostają, by bronić dobytku.” – takie zdania możemy przeczytać w artykule „Ewakuacja zwierząt w czasie powodzi” w gazecie „Super Express” (zdjęcia i tekst z: http://www.se.pl/multimedia/galeria/41799/81226/ewakuacja-zwierzat-w-czasie-powodzi/)




Zwierzęta, albo przewozi się w bezpieczne miejsce, albo wypuszcza, by same mogły uciec.


Ewakuuje się każde zwierzę, tutaj: ewakuacja świni.


Niektórym zwierzakom uda się znaleźć skrawek lądu


Trudna ewakuacja konia podczas powodzi


Ewakuacja krowy podczas powodzi


Ewakuacja bydła podczas powodzi


  •  problemy podczas ewakuacji

Podczas ewakuacji może wystąpić wiele problemów. Dużym problem jest powszechny brak znajomości zasad ewakuacji. Każdy obywatel powinien znać te zasady dla własnego bezpieczeństwa. Innym problemem może okazać się brak znajomości kierunku ewakuacji, a jeszcze innym brak transportu.

  •  kolory sygnalizacji potrzeb
Przy sygnalizowaniu potrzeb istotne są kolory. Czerwony odpowiada za pomoc socjalną (np. jedzenie czy koce), niebieski mówi o opiece medycznej (np. lekarstwa), a biały dotyczy ewakuacji. Co zostało przedstawione na poniższym rysunku.


Przy ewakuacji ważna jest też sylwetka, to ona informuje straż pożarną albo inne straże ewakuujące ludność o potrzebie ewakuacji. Jeżeli obie ręce unosimy do góry tak, że tworzą literę V, oznacza to, że potrzebna jest ewakuacja. Jeżeli jednak ewakuacja jest niepotrzebna jedna rękę unieśmy do góry, a drugą miejmy w dole tak, by tworzyły linię skośną. Obie sygnalizacje sylwetką ilustruje poniższy rysunek.



Zachowanie po powodzi



Po zakończeniu powodzi rozpoczyna się usuwanie skutków tej klęski żywiołowej. Należy słuchać komunikatów i poleceń, które są często nadawane przez lokalne stacje radiowe. Do tych zaleceń powinno się bezwzględnie stosować. 

W tym czasie podstawowe produkty potrzebne dla mieszkańców zalanych terenów, takie jak żywność, woda pitna i ubrania, są dostarczane przez władze lokalne. Nie wolno spożywać jedzenia ani wody, która mogła mieć kontakt z wodami powodziowymi z powodu bakterii w nich występujących, które pochodzą m.in. ze ścieków oraz cmentarzy. Taką żywność i paszę należy zniszczyć. 

W przypadku gdy nastąpił kontakt człowieka z wodami powodziowymi, musi on zgłosić się do służb sanitarnych w celu wykonania odpowiednich zabiegów. 

Aby móc skorzystać z ubezpieczenia, trzeba udokumentować powstałe straty materialne, zniszczenia budynków itd. poprzez wykonanie zdjęć. 

Nawet jeśli nie doszło do dużych zniszczeń i budynek został jedynie lekko uszkodzony, należy powiadomić odpowiednie służby, które sprawdzą, czy nie ma zagrożenia zawaleniem i czy można znów zamieszkać w danym domu. Aby było to możliwe, konieczne jest też wykonanie zabiegów sanitarnych we wnętrzu obiektu, których celem jest zniszczenie bakterii i grzybów. 

Zanim media w budynkach zostaną uruchomione, odpowiednie służby powinny sprawdzić, czy instalacje nie zostały uszkodzone i ewentualnie je naprawić.

W niesienie pomocy dla powodzian jest zawsze zaangażowanych wiele organizacji takich jak Polski Czerwony Krzyż oraz Caritas Polska. W 2010 roku zorganizowano wiele zbiórek darów. Każdy mógł wspomóc poszkodowanych poprzez przekazanie żywności o długim terminie ważności, butelkowanej wody oraz koców. Można było również przekazywać datki pieniężne.

Podczas usuwania skutków powodzi bardzo często pomocne są pompy oraz agregaty prądotwórcze. Latem 2010 roku, po powodzi, została zorganizowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy zbiórka pieniędzy na pomoc dla powodzian, której celem było m.in. zakupienie takich sprzętów. 



Wolontariusz WOŚP podczas zbiórki na rzecz powodzian zorganizowanej w całej Polsce.



Skutki powodzi





W zależności od rozmiaru powodzi straty są bardzo różne nie kiedy powodują tylko zalanie pól i zniszczenie upraw, a nie kiedy odbierają ludziom życia i cały ich dorobek.
W stratach popowodziowych możemy wyróżnić:


  • zalanie gruntów uprawnych





  • uszkodzenie szlaków kolejowych, dróg, mostów i innych niezbędników komunikacyjnych






  • uszkodzenie wałów przeciwpowodziowych
  • zalanie ścieków, wysypisk oraz cmentarzy





  • całkowite lub częściowe zniszczenie ludzkich domów oraz innych budynków


Dla ludzi skutkami powodzi mogą być choroby spowodowane kontaktem z substancjami chemicznymi, takimi jak siarczany i siarczki, chlorki, metale ciężkie, nawozy sztuczne, produkty ropopochodnie, oraz inne toksyczne związki które wydostają się do wody poprzez wymycie ich z różnych źródeł np. cmentarzy czy samochodów. Te choroby to dur brzuszny, czerwonka bakteryjna, tężec, salmonelloza wirusowe zapalenie wątroby, oraz wiele innych. 

Są rzeczy jeszcze gorsze od wyżej wymienionych, mianowicie śmierć przez utonięcie, co tyczy się zarówno zwierząt jak i ludzi i powoduje największe straty moralne.





Jak można zapobiegać powodzi?



Zapobiegać powodziom można na kilka sposobów:


  • budując obiekty hydrotechniczne takie jak:

            - jazy 




- zapory 





            - wały przeciwpowodziowe 






- zbiorniki retencyjne 





  • regulując koryta rzek 




  •  dbając o wały oraz zapory





Przygotowanie ludności na powódź

  • Mieszkańcy obszarów zagrożonych powodziami powinni wiedzieć, jak należy postąpić w przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa. Dlatego muszą poznać ustalone sygnały ostrzegające przed powodzią. 
  • Ważne jest posiadanie ubezpieczenia, które w przypadku wystąpienia szkód pokryje koszty napraw.
  • Mieszkańcy terenów zalewowych muszą być zawsze przygotowani na nadejście wody i ewakuację. Powinni mieć naszykowany zestaw podstawowych produktów, które pozwolą im przeżyć bez pomocy z zewnątrz - przede wszystkim żywność, wodę pitną, odzież oraz leki. Ważne jest również zabranie dokumentów, polisy ubezpieczeniowej i telefonu komórkowego. Przydatne może okazać się również przenośne radio zalisane na baterie oraz urządzenie uzdatniające wodę, aby nadawała się ona do picia. 
  • Aby możliwa była szybka ewakuacja, należy wyposażyć się w obiekt pływający, np. łódź, odpowiednio duży w zależności od wielkości rodziny. 
  • Wartościowe przedmioty należy umieścić na wyższych kondygnacjach budynku.
  • Wszyscy członkowie rodziny powinni nauczyć się wyłączania dopływu wody, prądu i gazu do domu lub mieszkania. 
  • Ponadto mieszkańcy powinni dowiedzieć się, gdzie w czasie powodzi będzie się znajdowało miesce wydawania przez lokalne władze żywności, wody i ubrań, a także gdzie znajdować się będzie punkt pomocy medycznej.
  • Ludność zamieszkująca głównie obszary wiejskie, która posiada zwierzęta inwentarskie, musi również wiedzieć, w jaki sposób i dokąd je ewakuować podczas zagrożenia.
Gdy informacja o nadchodzącym nadejściu wód powodziowych dotarła do mieszkańców danego obszaru:
  • Ludność powinna uważnie słuchać wszystkich komunikatów nadawanych np. w radiu
  • Aby uniknąć uszkodzeń budynku, powinno się zalać wodą piwnice
  • Należy też niezwłocznie rozpocząć przeprowadzanie zwierząt gospodarskich w wyznaczone miejsca ewakuacji. 
  • Mieszkańcy powinni udać się do wysoko położonych miejsc, którym nie grozi zalanie.



Definicja podtopienia



Podtopienie jest to występujące lokalnie, zalanie terenów spowodowane dużymi opadami deszczu, wypełnienie retencji powierzchniowej i spływu wody po powierzchni gruntu. Terminem tym można również nazwać przesiąkanie wałów podczas powodzi.

Podtopienie drogi w wyniku obfitych opadów deszczu



Przyczyny podtopień



Jedną z głównych przyczyn podtopień jest niedostateczne wyedukowanie ludzi na tę okoliczność. Ludzie najpierw zaczynają myśleć o tym co mogą uratować i jak zabezpieczyć dom od zewnątrz, zamiast jak najszybciej zalać piwnicę i znaleźć się w najwyższej części mieszkania. 

Niestety gdy podtopienie zaczyna się nagle i jest nie przewidziane, ludziom często nie starcza czasu na schronienie i takie podtopienie zastaje ich np. na spacerze. 

Czasami zdarza się że ludzie przeceniają swoje siły i uciekają przed podtopieniem, w sytuacjach beznadziejnych, wtedy ich samochody są porywane przez nurt.




Skutki podtopień

Podtopienia niosą za sobą ogromne skutki. Przede wszystkim podtopienia wiążą się z zagrożeniem życia ludzi i zwierząt. Wiele osób może utracić życie. Następnie warto powiedzieć o zniszczeniu mienia, budynków, co skutkuje natychmiastową potrzebą remontu domów, za czym idzie potrzeba zasiłku od państwa. Poza tym podczas podtopień zostają zalane grunty uprawowe, a także drogi szlaki kolejowe i mosty. Zostają zniszczone i uszkodzone inne obiekty inżynierskie i techniczne.



Jak można zapobiegać podtopieniom?




Zapobiegać podtopieniom można poprzez:

  • modernizację systemu odwadniającego
  • budowanie posiadłości na terenach niezagrożonych podtopieniami






Podsumowanie



Podsumowując, warto pamiętać o różnicach pomiędzy powodzią i podtopieniem i nie mylić już tych dwóch pojęć. Czytając poniższy rozdział dowiedziałeś się zapewne wielu istotnych rzeczy. Teraz będzie Ci już łatwiej poruszać się w tej sferze. Gdy będą Cię pytać: czy warto budować wały przeciwpowodziowe wzdłuż rzek, będziesz w stanie sam odpowiedzieć na to pytanie. Podać racjonalne argumenty i kontrargumenty. Poza tym będziesz mógł podać przyczyny i skutki powodzi oraz zagrożenia, które za sobą niosą. Teraz już wiesz, jak zachowywać się podczas powodzi, poznałeś dokładnie zasady ewakuacji. Mamy nadzieję, że ten rozdział poszerzył Twoją wiedzę i zachęcił Cię do dalszego szukania informacji na ten temat.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.