Ataki terrorystyczne


Terroryzm jest jednym z największych zagrożeń dzisiejszej cywilizacji. Zjawisko to dotyczy w większym lub mniejszym stopniu praktycznie każdego państwa na świecie.


Terroryzm

Terroryzm jest to użycie siły oraz przemocy psychicznej przeciwko osobom lub własności pogwałcając ich prawa. Celem terroryzmu jest zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych celów. Działania terrorystyczne mogą dotyczyć całej populacji, są najczęściej są one kierowane w jej niewielką część, aby zmusić pozostałych obywateli do odpowiednich zachowań.
Ogólnie terroryzm można zdefiniować jako sianie strachu i grozy poprzez terror. Bardziej szczegółowo terroryzm niepaństwowy można zdefiniować jako „nieuzasadnione lub bezprawne użycie siły bądź przemocy wobec osób lub mienia, aby zastraszyć lub wywrzeć przymus na rząd, ludność cywilną lub ich część, co zmierza do promocji celów politycznych, społecznych lub finansowych. Istotą terroryzmu jest to, że przedmiotem działania terrorystycznego są osoby, które nie mają bezpośredniego wpływu na realizację celów jakie chcą osiągnąć organizacje terrorystyczne. Zatem działania terrorystyczne muszą się charakteryzować znacznym efektem psychologicznym i potencjalnie dużym efektem społecznym i medialnym, aby mogły być skuteczne.
Takie definicje są jednak zbyt ogólnikowe i w żaden sposób nie pozwalają stwierdzić co jest, a co nie jest terroryzmem oraz kogo możemy określić mianem terrorysty. Brak ogólnie przyjętej definicji terroryzmu jest poważnym utrudnieniem w międzynarodowej współpracy instytucjonalnej w zakresie zwalczania terroryzmu oraz osadzania i przekazywania schwytanych organizatorów oraz sprawców zamachów terrorystycznych.


Cele organizacji terrorystycznych

Terroryści nie stosują przemocy w sposób przypadkowy i nieprzemyślany. Akty przemocy są zwykle zaplanowane oraz przeprowadzone w celu realizacji zamierzeń grupy terrorystycznej. Są ze sobą logicznie powiązane i odpowiadają bieżącym sytuacjom, takim jak: działanie władz, stopień realizacji dotychczasowych postulatów oraz postawa opinii publicznej. Akt terroryzmu niesie ze sobą pewne przesłanie oraz wywołać określony efekt.
Terroryści ze szczególną uwagą wybierają środki walki i cel ataku. Ugrupowanie terrorystyczne, dla realizacji swoich celów musi utrzymywać pewien poziom przemocy. Granice „dopuszczalnego” poziomu wyznacza postawa dwóch podmiotów: „elektoratu” grupy, czyli jej faktycznych i potencjalnych zwolenników oraz władz, które zwalczają. Zbyt brutalne i krwawe działanie może zrazić dotychczasowych zwolenników i doprowadzić władze do podjęcia bardzo radykalnych środków walki. Jednorazowy akt terroru pochłaniający wiele ofiar może doprowadzić do upadku organizację, która go przeprowadziła. Zbytnie obniżenie poziomu stosowanej przemocy może doprowadzić natomiast do marginalizacji ugrupowania. Grupa traci wtedy poparcie dotychczasowych sympatyków i nie jest w stanie rekrutować nowych członków. Skutkiem tego może być zanik lub rozłam grupy, ponieważ część członków ugrupowania poszukuje bardziej radykalnych metod. Można więc stwierdzić, że terroryści poszukują różnych, możliwych działań zwiększających ich popularność wśród zwolenników.
W realizacji swoich celów, terroryści realizują odpowiednie dla siebie zamierzenia taktyczne. Są one następujące: Wymuszanie określonych koncesji, a także zdobywanie określonych środków. Częstym celem terrorystów są wyraźne korzyści takie jak: pozyskanie okupu, zwolnienie więźniów, publikacja manifestu odpowiedniej grupy terrorystycznej itp. Niektóre żądania mogą też dotyczyć ważnych działań politycznych, np.: zaprzestania pewnej działalności przez władze. Część działań terrorystów nie ma bezpośredniego znaczenia politycznego, służy jedynie uzyskaniu funduszy oraz broni.


Główny podział terroryzmu


  • polityczny
Terroryzm polityczny polega na stosowaniu przemocy lub gróźb w celach politycznych, takich jak: zmiana ekipy rządzącej lub systemu politycznego.
Przykład organizacji:  RAF, Czerwone Brygady

  • kryminalny
Terroryzm kryminalny polega na działaniu ze względu na pobudki materialne.
Do tego typu działań zaliczamy: porwania dla okupu, niszczenie mienia, sabotaż oraz szantaż.
Przykład organizacji: Frakcja Czerwonej Armii, RAF

  • indywidualny
Przedmiotem terroryzmu indywidualnego jest konkretna osoba.
Za terroryzm indywidualny uważane jest uprowadzenie lub zabójstwo danej osoby.
Przykład organizacji: Czerwone Brygady

  • zbiorowy
Ofiarami terroryzmu zbiorowego jest grupa osób przypadkowych.
Przykład organizacji: Al-Kaida






Podział organizacji terrorystycznych



Terroryzm:
Nazwa przykładowej organizacji:
Zasięg:
Opis:
Separatystyczo-narodowościowy

IRA


Północna Irlandia
Wlk. Brytania
Wyłoniła się z Irlandzkiej Armii Republikańskiej, przeciwnicy procesu pokojowego. Przywódca Michael McKevitt. Odpowiada za atak bombowy w Omagh w 1998 (29 osób zginęło, 220 rannych).
Anarchistyczny (skrajnie lewicowy)

RAF (Rote Armee Fraktion, Frakcja Czerwonej Armii)
Niemcy
RAF prowadziła działania przeciwko strukturze kapitalistycznego społeczeństwa oraz amerykańskiej obecności wojskowej w Niemczech. Terror prowadziła do 1977. Po zjednoczeniu Niemiec działała nadal. Ostatnim zamachem organizacji było zastrzelenie 1991 dyrektora berlińskiego Urzędu Powierniczego D. Rohweddera.
Marksistowski-ekstremizm
Japońska Armia Czerwona
Azja, Liban
Międzynarodowa grupa terrorystyczna dowodzona przez Fusako Shigenobu. Sprawca masakry na lotnisku w Lid w Izraelu w 1972.
Neofaszystowski

Czerwone Brygady
Włochy
Cel: rozbicie państwa włoskiego oraz stworzenie podstaw do rewolucji proletariatu. Do najbardziej znanych akcji Czerwonych Brygad zalicza się porwanie amerykańskiego oficera NATO, generała brygadiera J. Doziera; porwanie w marcu 1978 i zamordowanie w maju 1978 premiera Włoch Aldo Moro.
Fundamentaliści muzułmańscy

Al-Kaida
cały świat
Założona przez Osamę bin Ladena, wspiera ekstremistyczne ugrupowania islamskie na całym świecie.
Narodowo-wyzwoleńczy

Antyrosyjski Ruch Czeczeński
Czeczenia
Działania na rzecz odzyskania niepodległości Czeczenii. Atak na szkołę w Biesłanie (Osetia Północna r. 2004)
Polityczno-militarny
Hamas
Palestyna
Fundamentalistyczna organizacja palestyńska. Wspierany przez palestyńskich ekspatriantów, Iran i prywatnych ofiarodawców z Arabii Saudyjskiej.





Ataki terrorystyczne ostatnich lat


  • 26 luty 1993r.zamach na World Trade Center, ataku terrorystycznego dokonanego przez „5 batalion armii wyzwolenia” – terroryści z Egiptu, Sudanu i Jordanii na czele z szejkiem Omarem Abdalem Romanem. Wybuch miał miejsce w podziemnym garażu WTC, gdzie podłożono samochód pułapkę. Zamiarem terrorystów było uszkodzenie konstrukcji WTC i docelowe zawalenie się budynku, jednak wybuch był zbyt słaby, aby doprowadzić do takich zniszczeń. Nie obyło się jednak bez ofiar, rannych było ok. 500 osób, a 6 śmiertelnych. Wybuch przyniósł wiele strat, jednakże ekipy budowlane uwinęły się z remontem zaledwie w ciągu jednego miesiąca.
  • 19 kwiecień 1995r. bomba umieszczona w samochodzie niszczy budynek federalny w Oklahomie. Zabija 168 osób. Skazani za to zostają dwaj amerykańscy ekstremiści.
  • 11.09.2001. zamach na World Trade Center. Ustalono ostatecznie, iż łącznie, w wyniku czterech zamierzonych katastrof lotniczych, w zamachu zginęły 2973 osoby, w tym pięciu Polaków, bez wliczania 19 porywaczy i 26 osób nadal oficjalnie uznawanych za zaginione. Tego samego dnia doszło do zamachu na Pentagon

Zamach z 11 września 2001r. na World Trade Center

  • 02.03.2004r. seria wybuchów podczas święta Aszura w Karbali (Irak). Zginęło ponad 180 osób.
  • 11.03.2004r. Madryt. Cztery eksplozje na stacjach kolejowych. Zginęło 198 osób.

Zamachy z 11.03.2004 r. w Madrycie




Zwalczanie terroryzmu



Walkę z terroryzmem można podzielić na kilka rodzajów. Bezpośrednia walka z terrorystami oraz organizacjami terrorystycznymi, poprzez wzmocnienie ochrony najważniejszych budynków rządowych, czy też transportu, lecz również poprzez ofensywne akcje wojska/policji i wyłapywanie terrorystów.
Drugim jest likwidowanie przyczyn terroryzmu. Problemem jest trudność w określeniu przyczyn występowania zjawiska, gdyż ich wyjaśnienie zależy w dużej mierze od poglądów osób. Nierzadko są to po prostu radykalne przekonania samych terrorystów, wyznawane przez nich teorie spiskowe, a w niektórych przypadkach – zaburzenia psychiczne. Niektóre przyczyny terroryzmu nie są usuwalne z przyczyn obiektywnych, np. porwania samolotów.
trzeci rodzaj walki z terroryzmem jest ograniczanie zdolności terrorystów do działania, poprzez ograniczanie możliwości ich zaopatrywania w broń i materiały wybuchowe. Z uwagi na względnie niewielkie zapotrzebowanie terrorystów na zasoby, w porównaniu np. z regularną armią, ten sposób również nie zawsze jest skuteczny.
Czwartym sposobem jest oddziaływanie na intencje terrorystów – tak aby nie podejmowali oni ataków, mimo że są w stanie ich dokonać. Może się to odbywać poprzez ustępstwa (co może zostać uznane za oznakę słabości i zachęcić ich do dalszych działań) albo zdecydowaną politykę antyterrorystyczną (może wywołać większą chęć terrorystów i sprzeciw opinii publicznej). Dlatego też nie istnieje jedno ogólnie uznane za skuteczne rozwiązanie problemu terroryzmu, a każdy przypadek musi być traktowany inaczej.



Podsumowanie


Terroryzm jest najgroźniejszym zjawiskiem powodującym często destabilizację ładu społecznego. Pojęciem „terroryzm” określa się używanie siły i przemocy, organizowanie i stosowanie zamachów zbrojnych na ludzi powiązanych z władzą, przeciwników politycznych, religijnych, osoby innej narodowości w celu zdobycia władzy, wyrażenia protestu, uzyskania okupu, wymuszenia określonych zachowań i zastraszenia opinii publicznej. Terroryzm zaczął się rozwijać już w XI w., ale w dzisiejszych czasach nabrał on zupełnie innego znaczenia. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.